Oferta turystyczna

 

Turystyczny szlak rowerowy na II linię polskiej obrony Warszawy

im. kapitana Stefana Pogonowskiego

Dowódca 29 pułku Strzelców Kaniowskich, 10 dywizji gen. Lucjana Żeligowskiego. Jeden z bohaterów walk o Radzymin. Rano 15 sierpnia 1920 roku zajął fort w Beniaminowie i stąd, współdziałając z 28 pułkiem, ruszył do zakończonego sukcesem natarcia na Dąbkowizny i Wólki Radzymińską. Tego dnia, po południu, prowadząc do ataku swoją kompanię szturmową na wieś Mokre w celu okrążenia Radzymina, został ugodzony kulą w pierś. Przez kilka tygodni zmagał się ze śmiercią w warszawskim szpitalu, gdzie został odznaczony przez gen. Józefa Hallera Krzyżem Virtuti Militari. Zmarł 4 października 1920 roku.

W rocznicę jego śmierci w 2007 roku, we wsi Mokre wystawiono kamień z tablicą upamiętniającą jego śmiertelne zranienie na polu walki.

Opis szlaku

Szlak długości 25 km, koloru czerwonego. Początek szlaku przed Radzymińską Kolegiatą (węzeł szlaków). Jedziemy w kierunku zachodnim ulicą Weteranów. Na rozwidleniu dróg, przy Krzyżu skręcamy w prawo i przez przejazd kolejowy dojeżdżamy do dzielnicy Radzymina zwanej Zjawieniem. Przy szlaku, po prawej stronie Kapliczka - Sanktuarium Maryjne, miejsce cudownych uzdrowień i uroczystości odpustowych Święta Przemienienia Pańskiego - 6 sierpnia. Po lewej stronie największe w Europie południowo - wschodniej zakłady Coca Coli. Dojeżdżamy do letniskowej dzielnicy Radzymina - Rejentówki. Na wysokości ulicy Rzecznej skręcamy w lewo w szeroką leśną drogę. Odtąd towarzyszył nam będzie szlak niebieski. Dojeżdżamy do szosy Radzymin - Borki. Skręcamy w prawo. Za lekkim łukiem szosy skręcamy w drogę leśną w lewo (szlaban). Jedziemy prosto do drogi betonowej. Przy leśnym parkingu skręcamy w lewo. Na końcu lasu skręcamy w prawo. Jedziemy najpierw wśród domków rekreacyjnych, a później drogami leśnymi do szosy Radzymin - Białobrzegi. Przecinamy ją. Stad można odbyć wędrówkę do widocznego z lewej strony carskiego fortu w Beniaminowie. Za szosą jedziemy przez las, a później, po objeździe z lewej strony gospodarstwa p. Dąbkowskich, drogą w prawo. Na rozwidleniu dróg, w lewo odchodzi szlak niebieski im. mjr Stefana Waltera, my jedziemy prosto. Po prawej stronie przy szlaku dąb króla Jana Kazimierza. Wjeżdżamy w las i przez piaszczystą wydmę dojeżdżamy do zabudowań leśniczówki i szosy betonowej. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy linii Tłuszcz - Legionowo. Za przejazdem jedziemy w prawo, wąską drogą betonową do szosy Struga - Nieporęt. Skręcamy w lewo i skrajem szosy jedziemy do Pomnika Żołnierzy 28 pułku Strzelców Kaniowskich w pobliżu Zamostków Wólczańskich. Stąd jedziemy dalej prosto, wzdłuż szosy do przydrożnego parkingu. Przed nim skręcamy w lewo, w szeroką, leśną drogę prowadzącą do styku wsi Sierakowa i Słupna. Po lewej stronie, na skraju pasma wydm okazały, piaszczysty stok wzniesienia 103. Miejsce styku 10 dywizji Strzelców Kaniowskich i 1 Dywizji Litewsko - Białoruskiej oraz stanowisko polskiej artylerii przed bojami o Radzymin. Dojeżdżamy do szosy asfaltowej Słupno - Wólka Radzymińska. Skręcamy w prawo, a później przy kapliczce w lewo i jedziemy do wsi Cegielnia. Na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do szosy Radzymin - Warszawa. Tu można skręcić w prawo do stojącego na górce, przy szosie metalowego krzyża z pamiątkową tablicą, gdzie przed bitwą o Radzymin modlił się gen. Józef Haller. Szlak natomiast wiedzie w lewo do Cmentarza Żołnierzy Polskich 1920 roku. Do centrum Radzymina, z Cmentarza, szlak prowadzi Drogą Golgoty Narodu Polskiego.

Galeria